20 septembra 2008

Nechce sa vam blogovat? Je tu Twitter!

 

Aj vy ste si zalozili blog a po chvili ste zistili, ze dosli napady na prispevky? Blogovanie zabera vela casu, clovek musi aj premyslat aby (vacsinou) neposlal do sveta hocijaku volovinu. Nastastie tu mame Twitter - system tzv. mikroblogov. Dajte vediet ostatnym, co prave robite, co vas trapi, nad cim rozmyslate. Vsetko sa musi vojst do 140-znakovej spravy. Je to menej ako jedna SMS-ka, to zvladne kazdy a kamarati hned vedia, ze prave pijete vase oblubene pivo alebo vas podareny potomok rozbil susedovi okno.

Akym sposobom spravy posielat a sledovat? Najprv je samozrejme nutne vytvorit si konto na twitter.com. Tym padom vas ludia mozu najst a sledovat. Cez Find people zistite, ci niekto z vasich znamych uz "twitteruje", pripadne mozte rovno poslat pozvanky. Twitter je mozne obsluhovat niekolkymi sposobmi. Bud priamo cez domovsku webstranku, pre Firefox existuje sidebar Twitbin, ja pouzivam doplnok TwitterFox, pomocou TwitterBar mozte posielat pripevky priamo z riadku adresy prehliadaca. Dokonca je mozne posielat do Twitteru aj informaciu o novych prispevkoch vo vasom blogu - Twitterfeed. Najlahsie sa mi twitteruje priamo z iPhonu, v iTunes Store najdete niekolko aj neplatenych aplikacii, existuju aj aplikacie pre smartphony.

twitter.com/Trenki

18 septembra 2008

Vyplznuty lev

Takto vyzerá trojhviezdičkový hotel Lev v centre Levíc. Cena za noc: 1190 Sk. Vyzerá, že za posledných 20 rokov sa neupgradovalo.

2008 09 18_213046

2008 09 18_213105 2008 09 18_213115

Ako synchronizovať Firefox a iPhone

Na mojom obľúbenom blogu Lifehacker vyšiel návod na synchronizáciu záložiek vo Firefoxe (cez Foxmarks) a iPhonom. Foxmarks používam, hneď som vyskúšal a funguje to. Nie je to úplne ideálne, záložky v iPhone nejdú priamo do prehliadača ale synchronizujú sa cez program O-Marks. V ňom si nájdete požadovanú záložku a spustí sa Safari.
Šikovné, praktické. Návod je na tejto adrese.

15 septembra 2008

Ajfoun: prvé dojmy

K tomuto telefónu som sa dostal viacmenej náhodou. Pred časom som mal v rukách už minuloročnú verziu a celkom sa mi páčil, príchod novej verzie ma ale nechal chladným, keďže môj aktuálny záväzok u operátora mal trvať ešte niekoľko mesiacov. Keď som ale v utorok dostal prekvapivú SMS, že si môžem vybrať nový telefón, nebolo o čom. Momentálna pomarančová ponuka je dosť biedna a ja som sa chcel zbaviť nevýkonného komunikátoru SPV M700, ktorý vinou relatívne malej RAM nedokáže využiť možnosti Windows Mobile (WM).

Krabica sa podarila, zapadá do línie ostatných Apple produktov. Vlastnosti telefónu nevylepší, ale je to pekný kúsok a myslím, že ešte chvíľu mi na stole ostane len tak pre potešenie. Čo sa týka dizajnu telefónu samotného, je to samozrejme Ferrari. Krajší som zatiaľ nemal a tínedžeri sa majú čím chváliť. Veľký displej je hlavnou devízou, je skrytý pod sklom, čiže by mal čosi vydržať. Telefón na dotyk nereaguje ihneď, treba si zvyknúť na určitý tlak. Výhoda je, že náhodný dotyk nechá bez povšimnutia. Zadný kryt je na rozdiel od prvej generácie z umelej hmoty. Kov by bol trvanlivejší, ale je to daň za prítomné GPS. Samozrejme, že vidno každý otlačok ale na funkciu (prístroja) to nemá vplyv :)

Telefón sa dosť blbo drží v ruke, telo je úplne hladké a šmýka sa, obdĺžnikový tvar na komforte nepridá. Zvykol som si držať ho v jednej ruke a ovládať ho druhou, dá sa to zvládnuť aj jednou rukou ale má tendenciu sa šmýkať hore dole. Na telefóne je v podstate len jedno ovládacie tlačidlo, na prednej strane dole. Okrem neho už je po stranách len tlačidlo na vypnutie/uspatie, hlasitosť a vypnutie/zapnutie tichého režimu. Vítam rýchly prístup k vypnutiu zvukov ale bočné tlačidlá su kovové a mierne vystupujú z profilu. Som zvedavý, kedy si na ostrých hranách niečo roztrhnem.

iphone 3g big O ovládaní sa popísalo už veľa, je to nádhera. Multidotykový displej je výborný, ovládanie intuitívne. Apple ani nepridáva do krabice podrobný návod, v podstate ho človek nepotrebuje. Všetky aplikácie sa spúšťajú rýchlo, jediné hardwarové tlačidlo slúži na návrat do hlavného menu. Apple umožnil pre nový iPhone aplikácie tretích strán, takže už teraz je na výber množstvo programov a denne pribúdajú ďalšie, takže si každý vyberie.

Čo je ale v sieti Orange hlavným ťahákom, je 2 GB dát mesačne k hlasovým paušálom iPhone. Toto už napĺňa moju predstavu o mobilnom internete. 2 GB som donedávna mal na dátovej karte k notebooku a v pohode mi to stačilo na mesačnú prácu a aj zábavu. S telefónom sa toho stiahne menej, takže kľudne sa dá použiť aj priamy link na videá YouTube. Orange ma 3G sieť pekne vybudovanú, jazdím po celom Slovensku a pokrytie je "skoro" všade. V iPhone používa internet pošta, prehliadač, google mapy, foťák (zapíše súradnice miesta), počasie, ceny akcií (u nás asi často nepoužívané ale je to tam) YouTube a prípadne dalšie aplikácie, ktoré tam dohráte. Nič sa nenastavuje, iPhone sa pripojí nenápadne a stiahne potrebné dáta.

Browsovanie je veľmi pohodlné a prehľadné, vidím stránky presne tak ako na počítači, žiadne konvertovanie ako vo WM. Dvoma prstami si môžem priblížiť požadovanú časť, systém rozpozná formuláre a pohybuje sa medzi poliami. Klávesnica je dosť veľká na písanie, ide mi to oveľa rýchlejšie ako hľadanie malých písmenok so stylusom na WM. Za pár dní som napísal viac SMS-iek ako za pol roka s WM. Doteraz som na paperless geocaching používal výborný program GPXSonar. Ten zatiaľ pre iPhone nie je, ale môžem si bez problémov informácie stiahnuť priamo z webu (pokiaľ mám signál). Verím, že sa aplikácie dočkáme v dohľadnej dobe.

Čítanie mailov je rovnako prehľadné a jednoduché, na rýchlu kontrolu ale aj odpovedanie už nepotrebujem vyťahovať notebook a môžem maily kontrolovať hocikedy. Toto bolo vo WM veľmi nepohodlné a mal som v rámci mesiaca len 15 MB takže ani sa to veľmi nedalo používať, len ako núdzovka.

Integrované GPS zatiaľ slúži na získanie polohy, vie ju zapísať do fotky, v Google maps vie urobiť výpočet trasy do cieľa, zobrazí na mape ľubovoľnú adresu z Kontaktov. Spolupracuje aj s externými aplikáciami, mne sa páči InstaMapper, ktorý na webe zobrazuje vašu aktuálnu polohu. Zatiaľ chýba aplikácia pre hlasovú navigáciu, Apple zatiaľ neumožnil vývoj tretím stranám, uvidíme dokedy.

No a len tak mimochodom, iPhone v sebe ukrýva aj 8 alebo 16 gigový iPod. V podstate ide o iPod Touch, ktorý vie telefonovať. Zvuk ide cez reproduktor alebo slúchadlá pripojené cez klasický jack. Miesta je dosť nato, aby človek nemusel každú chvíľu meniť obohraté skladby.

Zatiaľ som veľmi spokojný, iPhone robí všetko, čo som od neho očakával a veci, ktoré (zatiaľ) nevie, mi nevadia.


Edit: veľká recenzia na mobilmania.sk